undefined
undefined

Wielkopolskie produkty na europejskie stoły

Wielkopolski ser smażony jako drugi produkt z Wielkopolski ma szansę za 5 miesięcy stać się produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej. Wniosek dotyczący uznania wielkopolskiego sera smażonego za produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 8 sierpnia 2008 roku. Jeśli zainteresowane podmioty zagraniczne nie zgłoszą w ciągu 6 miesięcy od dnia publikacji sprzeciwu do Komisji Europejskiej, w lutym 2009 r. produkt znany dotąd pod nazwą sera smażonego z Nowego Tomyśla uzyska unijny certyfikat. Pierwszym produktem ogłoszonym w marcu w Dzienniku Urzędowym UE był Rogal Świętomarciński i on ma największą szansę by być pierwszym zarejestrowanym przez KE produktem z Wielkopolski.

Wielkopolski ser smażony wytwarza się z mleka pochodzącego od krów wypasanych wyłącznie w granicach administracyjnych Województwa Wielkopolskiego. Cały cykl produkcyjny tego sera, począwszy od skupu mleka do uzyskania gotowego produktu powinien trwać nie dłużej niż 7 dni. Szczególnie ważnym etapem, który wpływa na walory smakowe i zapachowe wielkopolskiego sera smażonego jest proces gliwienia. Proces ten polega na naturalnym rozkładzie białka, trwającym 2-3 dni. Równie ważnym procesem jest smażenie sera z wykorzystaniem wyłącznie masła, co wpływa na smak, zapach, barwę i konzystencję produktu końcowego.

Smażenie sera rozpoczęli pod konieć XVIII wieku osadnicy, którzy przybyli na tereny zachodniej Wielkopolski z zachodniej i południowo-zachodniej Europy (tzw. Olędarski ruch kolonizacyjny). Ser smażony wytwarzany zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą cieszy się nieustająco dobrą opinią w całej Polsce, a także poza jej granicami.