undefined
undefined

Łatwiej o kredyt technologiczny

W czerwcu ruszy nabór wniosków o pożyczki na prostszych zasadach

Kredyt technologiczny to jeden z rodzajów unijnych dotacji dla firm z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" (działanie 4.3). To środki na inwestycje polegające na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów bądź usług w wyniku jej zastosowania. Jednak dotychczasowe  zainteresowanie przedsiębiorców tymi pieniędzmi było niewielkie ze względu na nieprzyjazne procedury. W efekcie pozostała jeszcze duża pula środków do wykorzystania. Jest to około 1,2 mld  zł. Od czerwca będzie łatwiej pozyskać te środki.

Ułatwienia dotyczące kredytu wprowadzono, zmieniając ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. – Najważniejsze zmiany to: wypłata premii bezpośrednio po realizacji inwestycji, bez dotychczasowej konieczności dokumentowania sprzedaży towarów i usług wyprodukowanych z udziałem nowej technologii, oraz możliwość udzielenia wsparcia także na technologie w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej. Istotne jest także zwiększenie wysokości premii poprzez zwiększenie podstawy kalkulacji wsparcia – wskazuje Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

Pieniądze dla firm rozdziela Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem 15 banków komercyjnych. – Nabór wniosków na nowych, łatwiejszych zasadach zamierzamy ogłosić na przełomie maja i czerwca. Oznacza to, że wnioski będzie można składać po 20 czerwca. Nie będzie to ostatni konkurs, bo nie rozdysponujemy całej puli – 1,2 mld zł – w tym roku. Na pewno konkurs odbędzie się też w 2012 r. – mówi Marek Szczepański, dyrektor Departamentu Programów Europejskich w BGK. – Spodziewamy się, że pieniądze bez problemu znajdą swoich odbiorców. Po pierwsze dlatego, że premia technologiczna stała się znacznie bliższa dotacjom, po drugie – otrzymujemy bardzo dużo pytań w sprawie kredytu od przedsiębiorców i firm doradczych – dodaje.

Duże zainteresowanie przedsiębiorców potwierdza Przemysław Sulich, prezes firmy doradczej A1 Europe z Krakowa. – Kredytem technologicznym interesuje się wielu naszych klientów. Wiem też od kolegów z Poznania i Łodzi, że podobnie jest w innych regionach – mówi. – Zmiany na pewno przyspieszą tempo wydawania środków przez BGK. Kluczem będzie prawdopodobnie jednorazowa wypłata dofinansowania – uważa Jan Kordasiewicz, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. – Należy jednak pamiętać o tym, że inwestycja będzie musiała zachować naprawdę innowacyjny charakter i polegać na wdrożeniu nowoczesnej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż pięć lat. Właśnie na ten fakt powinny zwrócić uwagę wszystkie przedsiębiorstwa rozważające ubieganie się o dofinansowanie – dodaje.

źródło: www.rzeczpospolita.pl