undefined
undefined

Pracodawcy nie muszą zatrudniać inspektorów ppoż

Firma będzie musiała wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Wyznaczony pracownik nie będzie musiał posiadać uprawnień inspektora ochrony przeciwpożarowej. Firmy wykorzystują niewiedzę pracodawców i namawiają ich na dodatkowe szkolenia bhp lub ppoż.

Pracodawcy nie będą już musieli zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, aby spełnić zawarte w kodeksie pracy wymogi dotyczące przeciwdziałania pożarom. Wystarczy, że do takich zadań wskażą pracownika, który ukończył zwykłe szkolenie bhp. Tak wynika z nowelizacji kodeksu pracy z 7 maja 2009 r. (Dz.U. nr 115, poz. 958), która wejdzie w życie 5 sierpnia tego roku.

W praktyce już teraz firmy nie muszą zatrudniać inspektorów, bo Państwowa Inspekcja Pracy nie egzekwuje tego obowiązku aż do wejścia w życie noweli. Wielu pracodawców nie zna jednak ani zmian w prawie, ani interpretacji PIP. Wykorzystują to firmy szkoleniowe, które namawiają ich na nieobowiązkowe, płatne szkolenia bhp, sugerując, że w przeciwnym razie będą naruszać kodeks pracy. Zarabiają w ten sposób nawet kilkaset zł na przeszkoleniu jednej osoby.

 

 

www.gazetaprawna.pl


tekst pochodzi z dziennika Gazeta Prawna, autor Łukasz Guza


Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl