Wydane zostały Zalecenia dla beneficjentów funduszy unijnych dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Znajdują się tam wskazówki, w jaki sposób stosować obecnie obowiązującą ustawę Prawo zamówień publicznych, aby działać w możliwie najszerszym zakresie w zgodzie z prawem UE.
W czerwcu 2007 roku Komisja Europejska przesłała do Polski zarzuty formalne dotyczące niektórych postanowień ustawy Prawo zamówień publicznych, wskazując na pewne niezgodności polskiego ustawodawstwa w dziedzinie zamówień publicznych ze wspólnotowymi dyrektywami oraz TWE. W odpowiedzi Rząd RP uznał część argumentów KE odnośnie do braku zgodności pomiędzy polską ustawą Prawo zamówień publicznych a prawem unijnym i zobowiązał się do niezwłocznego wniesienia projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych do rozpatrzenia w trybie pilnym przez Parlament.
Mając na uwadze wymogi procesu legislacyjnego, przewiduje się, że wejście w życie znowelizowanych przepisów będzie możliwe za kilka miesięcy. W tym czasie, beneficjenci funduszy unijnych udzielają nowych zamówień, stosując obecnie obowiązującą ustawę. Może to prowadzić do sytuacji takiej, iż beneficjenci podejmując działania zgodne z polską ustawą naruszą jednocześnie prawo unijne, co może skutkować uznaniem przez KE części lub całości wydatków z budżetu UE za niekwalifikowane.
W celu złagodzenia lub zapobieżenia skutkom niezgodnych z prawem UE działań beneficjentów, za które konsekwencje finansowe może ponieść Polska wydane zostały Zalecenia dla beneficjentów funduszy UE dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych, w których znajdują się wskazówki, w jaki sposób stosować obecnie obowiązującą ustawę Prawo zamówień publicznych, aby działać w możliwie najszerszym zakresie w zgodzie z prawem UE.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/strona_glowna/Zalecenia+stosowanie+PZP.htm
Załączniki:
Zalecenia dla beneficjentów funduszy unijnych dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych